Dołącz się  |  
Karta 4metal  |  
O Nas  |  Strona Główna  |  Aktualności  |  Wydarzenia  |  Media  |  Galerie Zdjęć  |  Dołącz się  
SZUKAJ
zaawansowane
PGNiG rusza z wydobyciem w Norwegii
(11. lipiec 2017)

W ubiegły piątek, o godz. 17:00 ruszyła eksploatacja zlokalizowanego na Morzu Północnym złoża „Gina Krog”. PGNiG Upstream Norway jest jednym z czterech partnerów konsorcjum na tym złożu – polska spółka dysponuje 8 proc. udziałów w koncesji. Wolumen wydobywalnych zasobów złoża wynosi 218 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), a więc tyle, ile wyniosła ubiegłoroczna produkcja na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Złoże „Gina Krog” zlokalizowane jest około 30 km od wybrzeża Norwegii. To jednoz pięciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego zlokalizowanych w tym regionie, w których PGNiG posiada udziały.

– Rozpoczęcie produkcji na „Gina Krog” to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla PGNiG, ale dla całej polskiej branży gazowniczej. Wysoka produktywność tej koncesji będzie miała istotny wpływ na wolumen naszego wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w 2017 roku − powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Dzisiejsze uruchomienie złoża to także kolejny krok do systematycznego podnoszenia poziomu naszego wydobycia w Norwegii – zakładamy, że od 2022 r. będziemy w stanie, za pośrednictwem połączenia z Norwegii poprzez Danię do Polski, dostarczać do kraju rocznie około 2,5 mld m³ własnego gazu − dodał Piotr Woźniak.

Odkryte w 1974 r. „Gina Krog” początkowo oceniane było jako małe złoże gazowe. Dopiero w 2007 r. okazało się, że jest ono zasobne także w duże ilości ropy naftowej. Udziały w złożu PGNiG Upstream Norway nabyła w 2014 roku. Operatorem koncesji jest Statoil Petroleum AS, który posiada 58.7 proc. udziałów. Pozostałymi konsorcjantami są: Total E&P Norge AS (15 proc.), KUFPEC Norway AS (15 proc.) i Aker BP ASA (3.3 proc.)

(PGNiG)


Waszym zdaniem...
Dowcip dnia
Mąż: W nowym roku postanowiłem być szczęśliwszym
człowiekiem.
Żona: To świetnie!
Mąż: Cieszę się, że zgadzasz się ze mną, twoje torby
stoją przed domem.
nadesłał: bartolini
dodaj dowcip
archiwum...
Aktualności
Precyzyjne przebijanie blach
Skrócenie czasu przebijania pozwala na znaczną
oszczędność energii elektrycznej i gazów tnących.
Czas przebijania jednego punktu może zostać
zmniejszony nawet o 83%. Piercing Control System
powstał jako odpowiedź na potrzebę najwyższej
precyzji obrabiania materiału za pomocą lasera ...
więcej...
0.60966 sek   www.4metal.com   www.4metal.pl   www.4metal.cz   www.4metal.de   www.4metal.at   www.4metal.ch   www.4metal.ru